Advertisement
Vaccinationstäckningen kan bli över 80 procent Utskrift E-post
2009-12-22
61 procent av svenskarna har redan vaccinerat sig mot den nya influensan A(H1N1), även kallad svininfluensan. Av de 39 procent som ännu inte har vaccinerat sig svarar mer än hälften att de tänker göra det. Det skulle ge en vaccinationstäckning på över 80 procent, visar en ny attitydundersökning.
 
– Det är väldigt glädjande att så många vill skydda sig själva och andra mot influensan. Vi hoppas att alla som har tänkt vaccinera sig verkligen kommer iväg, säger avdelningschef Anders Tegnell vid Socialstyrelsen.
 
Familj och massmedia har störst inflytande på beslutet om man ska vaccinera sig eller inte. 24 procent svarar att någon i familjen påverkat beslutet, 20 procent hänvisar till massmedia.
 
Ensamstående med barn har vaccinerat sig i betydligt mindre utsträckning än sambor. Många av dem vill dock vaccinera sig.
 
– Undersökningen visar att tillgängligheten är viktig för att de som vill också ska vaccinera sig. Hela 76 procent av dem som inte har vaccinerat sig svarar att anledningen är bristande tillgänglighet. Därför är det viktigt att landstingen har fortsatt hög beredskap att ta emot dem som vill vaccinera sig, säger Anders Tegnell.
 
Trots att ungdomar och unga vuxna löper större risk att smittas är de något mer negativa till vaccinering än andra åldersgrupper. 55 procent av dem har ändå redan vaccinerat sig och 27 procent av dem som ännu inte har vaccinerat sig svarar att de tänker göra det.
 
Av dem som tvekar att vaccinera sig anger många att de känner misstro och är oroliga för biverkningar. Det tyder på att det har varit svårt att nå ut med information om vaccinets säkerhet och att biverkningarna inte är allvarligare än förväntat.
 
Undersökningen var en del av företaget Synovates omnibusundersökning den 14–17 december. Totalt intervjuades 1008 personer.

Källa: Socialstyrelsen
 
< Föregående   Nästa >
Advertisement