|
Gästledare: Dystra siffror för landets tarmsjuka–mår dåligt och har svårt att påverka sin behandling |
|
|
|
2010-05-30 |
De svåra tarmsjukdomarna Crohns sjukdom och ulcerös kolit har en allvarlig påverkan på livskvaliteten. De som är sjuka känner en stor oro för nästa skov och är ständigt beroende av närheten till en toalett. Många av de som är sjuka har begränsade möjligheter att påverka vilken behandling de får. Hälften anser också att det saknas tydliga mål för behandlingen. Det visar en undersökning som genomförts av Riksförbundet för Mag- och Tarmsjuka (RMT). Undersökningen genomfördes bland RMT:s medlemmar.
I undersökningen framgår att 36 procent inte är nöjda med den information som de fått om olika behandlingsalternativ. 48 procent har inte fått några tydliga mål för sin behandling. Hela 52 procent anser inte att de på ett helt tillfredsställande sätt kunnat vara med och påverka sin behandling. 78 procent oroar sig i olika grad för när nästa skov av sjukdomen ska uppkomma. En majoritet (88 procent) anser att ett viktigt behandlingsmål är att slippa skov.
– Det är oacceptabelt att så många av våra medlemmar inte har information om olika behandlings alternativ och inte fullt ut har möjlighet att påverka sin behandling. Bristande kännedom om olika behandlings alternativ och liten möjlighet att påverka tillsammans med sjukdomens allvar kan säkert bidra till den oro, som många uppger att de känner, säger Karin Jonsson, ordförande, RMT.
Ladda hem hela artikeln som PDF
Karin Jonsson Ordförande, Riksförbundet för Mag- och Tarmsjuka, RMT
|